Konserwacja laptopa (czyszczenie laptopa)

Konserwacja laptopa

Wiosna idzie! Czas porządków, prac w ogrodzie, ale… nie zapominajmy o laptopach!
Dzisiejszy wpis będzie traktował o konserwacji laptopa. Jak ważna jest to czynność i dlaczego warto robić ją regularnie?

Otóż notebook jako urządzenie przenośne narażony jest na obcowanie z wieloma czynnikami wpływającymi na jego bezawaryjną pracę. Najbardziej pospolite zagrożenie to kurz, który jest wszędzie, ale dochodzi piasek, pyły z materiałów budowlanych, okruszki i inne elementy, które mogą się przedostać do wnętrza laptopa i zmniejszyć znacząco wydajność układu chłodzącego, który odpowiedzialny jest za odprowadzenie ciepła z procesora, karty graficznej i innych układów w laptopie. Warto zaznaczyć, że szczególnie na to narażeni są użytkownicy komputerów przenośnych z układami ATI Radeon. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że brudny komputer to komputer powolny, zawieszający się… to laptop, który nagle wyłącza się. Głośna praca wentylatora to także sygnał, że czas na czyszczenie laptopa.
A co jeżeli nie wyczyścimy laptopa na czas? Można uszkodzić procesor, układ graficzny (kartę graficzną/grafikę) czy też płytę główną i narazimy się na duże koszta związane z naprawą lub wymianą sprzętu na nowy!

Czyszczenie laptopa można podzielić na dwie części.

Pierwszą – zewnętrzną i tę możecie wykonać samodzielnie w domu.
Warto dbać o to by pod przyciskami na klawiaturze nie zbierały się okruszki, śmieci i inne ciała stałe, które mogą nie tylko utrudniać korzystanie z klawiatury, ale także uszkodzić delikatne zaczepy klawiszy! Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie i co będzie nam potrzebne? Puszka sprężonego powietrza będzie całkiem dobrym pomysłem, a ponadto jakiś pędzelek, który zmieści się w szczeliny pomiędzy klawiszami. Całą czynność warto rozpocząć od… wytrzepania laptopa 😉 Czyli odwracamy go tak by klawiatura była skierowana ku podłodze i lekko potrząsamy nim. Następnie sprzężonym powietrzem usuwamy to co pozostało i pędzelkiem poprawiamy pracę. Na koniec można jeszcze raz „przedmuchać” klawiaturę sprężonym powietrzem. Po czymś takim nasza klawiatura w laptopie będzie niczym pianino Chopina!

Uwaga! NIE ZALECA SIĘ SAMODZIELNEGO PODWAŻANIA KLAWISZY! Bardzo często kończy się to uszkodzeniem zaczepów i wymianą klawiatury w laptopie. (jakby co to zapraszamy do nas – wymiana klawiatury w laptopie to jedna z wielu naszych usług)

Co jeszcze możemy zrobić samodzielnie?

Wyczyścić matrycę! Nie zawsze widać zabrudzenia matrycy bo… jest cała zabrudzona i wydaje się jakby była czysta, ale zszarzała. Jak sprawdzić czy to już ten czas? Czas czyszczenia matrycy? Jeżeli delikatnie dotkniecie jej palcem i będzie mogli napisać: BRUDAS to znaczy, ze to już czas najwyższy na czyszczenie matrycy.
Jak to zrobić?

Na rynku nie brakuje płynów do czyszczenia matryc, ale uwaga! Nieumiejętne skorzystanie z tego produktu może uszkodzić laptopa! Otóż spływający płyn może się dostać pod pokrywę matrycy i doprowadzić do awarii!
Najważniejsza porada to niepryskanie bezpośrednio na matrycę laptopa, a na ściereczkę do tego przeznaczoną i dopiero zwilżoną przecieramy matrycę!
Co jeżeli nie mamy płynu do czyszczenia matryc? Można skorzystać z płynu do czyszczenia szyb i tak samo pryskamy go na ściereczkę i dopiero przecieramy matrycę!
NIE CZYŚCIMY MATRYCY wodą! Woda nie usunie tłuszczy i pozostawi brzydkie smugi!
Pamiętajmy o odpowiedniej ściereczce lub papierze – najlepsze są miękkie ściereczki/papier, które nie zostawiają włókien, czy nie „rozpadają” się przy kontakcie z płynem. Nie należy używać szorstkich tkanin, czy też szarego papieru gdyż może porysować matrycę!

Ostatnią czynnością, którą może wykonać samodzielnie mniej zaawansowany użytkownik to czyszczenie obudowy.
Tutaj można użyć tego samego płynu co do mycia matrycy, ale NIE UŻYWAMY żadnych dezodorantów i innych perfum w celu odtłuszczenia laptopa! Dlaczego? Bo chemia z tych produktów w połączeniu ze ściereczką może doprowadzić do uszkodzenia powłoki obudowy, a laptop będzie wyglądał jakby padł ofiarą szlifierki!
Porty USB, HDMI, Audio i inne wyczyścimy przy pomocy dobrego znajomego – sprężonego powietrza. Ważne by nie czyścić ich za pomocą śrubokrętów i innych podobnych narzędzi gdyż może się okazać, że będzie musieli skorzystać z naszej usługi, która nazywa się wymiana portów USB w laptopie, wymiana gniazda zasilania… tego chyba nie chcecie? 😉

Teraz wnętrze – Część druga.
Czyli coś co powinno się zostawić fachowcowi, którego na przykład znajdziecie w ratujemylaptopa.pl – serwis laptopów w Warszawie. Oczywiście internet jest pełen dobrych rad jeszcze lepszych Dobromirów i można wyczytać, ze czyszczenie wnętrza laptopa to rzecz prosta jak budowa młotka, a wystarczy do tego puszka sprężonego powietrza, ale jeżeli tak to dlaczego potem coś nie działa, coś chodzi głośniej, albo laptop przestał działać? Sprężone powietrze nie usuwa kurzu w zamkniętej przestrzeni, a jedynie przenosi go w inne miejsce. Oto cała tajemnica! Aby wyczyścić laptopa to należy go rozebrać na części pierwsze. Dopiero wtedy można bezpiecznie usunąć zabrudzenia z niego czy wymienić pastę termoprzewodzącą (wymiana pasty termoprzewodzącej w laptopie na procesorze, karcie graficznej).

Jak często powinno się dokonywać takiej czynności? To zależy od warunków w jakich użytkuje się notebooka. Można przyjąć, że jeżeli eksploatujesz go codziennie w różnych warunkach i na otwartej przestrzeni to warto czyścić laptopa co pół roku. Jeżeli komputer użytkujemy w normalnych warunkach (domowych/biurowych) to czyszczenie można przeprowadzać co około 10 miesięcy. Są jednak okoliczności, które powinny zwrócić naszą uwagę i jeżeli np. użytkujemy sprzęt w ciężkich warunkach jak na budowach, otwartym powietrzu itp. to warto czyścić laptopa znacznie częściej – nawet co trzy miesiące.

Czyszczenie laptopa to nie jest jednak spacerek i samodzielna próba może zakończyć się grubszą naprawą w naszym serwisie komputerowym na warszawskim Śródmieściu przy Słomińskiego 1.
Rozkręcenie obudowy, odseparowanie podzespołów komputera, odpięcie taśm w sposób nieumiejętny może doprowadzić do uszkodzenia ich! Dlatego konserwację laptopa lepiej powierzyć specjalistą takim jak #DoktorDamian z Leśnej Góry Ratujemy Laptopa!

Warto dbać o swój komputer bo on potrafi się nam odwdzięczyć nie tylko wydajną pracą, ale także dłuższym „życiem”.

To kiedy się widzimy w naszym serwisie komputerowym z Twoim laptopem?
Zapraszamy!

A poniżej mała galeria zdjęć z „operacji” #DoktorDamian, a pacjentem był #MacBook.

„Pacjent na stole operacyjnym”


„Siostro śrubokręt proszę”


„Tak myślałem! Kurz – czyli cichy zabójca laptopów!”


„Tu przycisnę, tam ucisnę…”


„Pacjent ze zdemontowanym wiatrakiem”


„Siostro pastę proszę!”